Âdet Sırasında Aşırı Kan Gelmesi

Âdet sancılarının nedenleri *doğum kontrol hapının yararları *coşkusal nedenlerle âdetin kesilmesi *aşırı kan yitirilmesine karşı alınabilecek başlıca önlemler

Doğurgan yaş dilimini, yani ergenlik dönemiyle âdetten kesilme (menopoz) arasındaki yılları, herhangi bir sıkıntı çekmeden geçiren kadınların oranı ancak % 20 dolaylarındadır. Gerçekten de aylık olağan âdet kanamaları hemen her kadında az çok sıkıntı yaratır. Âdet çevriminde önemli ve nitel bir değişiklik söz konusu olursa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Âdet Sırasında Aşırı Kan Gelmesi

Âdet günlerinde, olağandan fazla kan geldiğini gören kadınlar telaşlanırlar. Bu durumda doktora gitmek gerekir. Ancak aşırı kan gelmesinin nedeni, genellikle coşkusal bir değişiklik ya da dölyatağı içine yerleştirilmiş gebeliği önleyici araçların yol açtığı hormon dengesizliğidir. Dölyatağı yüzeyini genişleten herhangi bir şey, kan miktarının artma¬sına yol açar. Her doğum sonrasında, dölyatağı eskisine oranla biraz daha büyür ve bunun sonucunda da âdet günlerinde daha fazla kan görülür. Dölyatağında oluşan miyomlar ve daha önce sözü edilen endometriyosis olayı da aşırı kanamaya yol açar. Yumurtalıkların iki hormonu olan progesteron ve östrojen arasında bir dengesizlik olursa, dölyatağı şişer. Pıhtılaşmanın yetersiz olmasına yol açan bazı kan hastalıkları, kılcal damarların dayanıksız olması, iç salgı bezlerinden herhangi birinin görevini yapmaması, örneğin tiroid bezinin çalışmaması ve hipotalamusun hastalanması gibi nedenlerle de âdet kanının miktarı artar. Âdet günlerinde gelen kanın çoğalmasıyla birlikte, iki âdet dönemi arasında da kanama görülebilir. Bu zamansız kanama iki kez tekrarlanırsa, doktora gitmek gerekir. Çünkü kanamalar dölyatağı ya da dölyatağı boynu kanserinin belirtileri de olabilir.

Tedavi

En etkili ilaç tedavisi hormonlara dayanır. Karma yapıdaki doğum kontrol hapı yüksek dozda verilebilir. Ayrıca bu haplarla dönüşümlü olarak yapay progesteron kullanılabilir. Doğum kontrol hapları ve progesteron, dölyatağının iç çeperinin gereğinden çok kalınlaşmasını engeller ve düzleştirir.

Âdet sırasında gözlemlenen herhangi bir önemli değişiklik, öncelikle ilaç yoluyla giderilmelidir. Ameliyata, ancak başka tedavi yöntemlerinin gideremediği durumlarda başvurulur. İlk olarak yalnızca genişletme ve kazıma işlemi uygulanır. Miyomlar oluşması durumunda ise, miyomlar ameliyatla alınır. Doktor, çocuk sahibi ileri yaştaki hastalara dölyatağının tümüyle alınmasını (histerektomi) önerebilir. Belirtiler ameliyatı kaçınılmaz kılıyorsa, dölyatağının tümüyle alınması gerekir.


Okumak2 Responses to “Âdet Sırasında Aşırı Kan Gelmesi”

  1. zehra says:

    ben 15 yaşındayım adet olduğum zman normal kan geliyodu ne çok fazla ne çok az ama bu sfer çok kan geliyor günde 5 orkit değiştiriyorum 3 gündür devam ediyor birde ara sıra koyu renkli topak topak parçalar geliyor nedenini öğrenebilirmiyim

  2. admin says:

    Bir doktora görünseniz daha iyi olacak…

Yorum Yapın

Etiketler: , , , ,

Sitede yer alan makaleler ve yazılar tamamen bilgilendirme amacı ile verilmiştir. Doğacak sonuçlardan site yönetimi sorumlu değildir. Hastalıklarınızda doktorunuza danışmadan hiç bir tedaviye başlamayınız.