Etin Faydaları ve Beslenmedeki Yeri

Gıda olarak kesilen hayvanların yenilebilen adale kısımları et olarak adlandırılır. Bu sınıfta, büyükbaş, küçükbaş hayvanlar ile kümes hayvanları girerken genellikle balık ayrı tet Etin Faydaları ve Beslenmedeki Yeriutulmaktadır. Etin asıl önemi içindeki proteinler sayesindedir. Vücutta sudan sonraki en önemli madde proteindir. Proteinin yüksek bir oranı yediğimiz adelelerde bulunurken, geri kalan proteinler, kan, diğer organlar ve kemiklerde toplanmıştır.

Her yaşayan hücre, vücudun neresinde olursa olsun protein içerir. Vücudun oluşması ve devam edebilmesi için protein gerekirken, aynı proteinler vücudun asit-baz dengesini düzenlerler, vücut hormonlarının oluşmasını sağlarlar, hastalıklara karşı koyma sistemine yardım ederek vücudun direncini artırı ve su dengesini kontrol ederler.

Bir insanın günlük protein ihtiyacı ortalama 70 gramdır. Bu ihtiyacın tam karşılanabilmesi için yüzde 40-50 oranında hayvansal protein sağlanması gerekir. Mısır ve buğday proteinleri tek başlarına gereğinden fazla alınsalar bile, organizmanın protein ihtiyacı karşılanmaz. Bir gıdanın protein kalitesi onun içerisinde bulunan exogen a.asitler ile bunların miktarına bağlıdır. Bitkisel proteinlerde bu exsogen a.asitler, hayvansal proteinlere göre daha azdır. Ancak tamamen yoksun değildirler. Ayrıca bazı bitkisel proteinlerde bu exsogen a.asit sınırlı iken soya proteinleri çok iyi bir kaynaktır. Buna karşılık hayvansal proteinler en zengin exsogen a.asit kaynaklarıdır.

Etin Birleşimi: Et, vücudumuz için gerekli B12 vitamini kaynağıdır. Süt, labuklu deniz hayvanları ve yumurta sarısı da önemli kaynaklardandır. Bunun yanında yine öenmleri çok olan B6 nasin, riboflavin, tiamin ve pantotanik asit vitaminlerinin de öenmli kaynaklarından biri ettir.

Et ayrıca, çinko kobalt, magnezyum, fosfor ve demir için de ana kaynak durumundadır. Özellikle demir vücudun kolayca absorbe edebileceği bir formda bulunur ki, bu önemli bir faktördür.

Tabii anlatılan bu özellikler yanında proteinler gerektiği anlamda vücut için enerji kaynağıdır. netice olarak içerdiği önemli amino asitleri, B kompleksi ve diğer vitaminler, demiri ve diğer mineral maddeleri ile etin beslenmemizdeki yerinin, diğer kaynaklarla kapatılamayacak kadar büyük olduğunu söyleyebiliriz.


Okumak2 Responses to “Etin Faydaları ve Beslenmedeki Yeri”

  1. fdsf says:

    kötü

  2. nur says:

    ya çok teşekkürler çok işime yaradı

Yorum Yapın

Etiketler: , ,

Sitede yer alan makaleler ve yazılar tamamen bilgilendirme amacı ile verilmiştir. Doğacak sonuçlardan site yönetimi sorumlu değildir. Hastalıklarınızda doktorunuza danışmadan hiç bir tedaviye başlamayınız.