Rektal Bölgede Ağrı ve Kaşınma

Rektal bölgenizde ağrı ve/veya kaşınma var.

Rektal Ağrı ve Kaşınmanın Nedenleri
Pislik: Rektal bölgeniz kaşınıyor ama ağrı veya kanama yok. Büyük abdest yaptıktan sonra makatınızı gerektiği gibi temizlemezseniz, dışkı parçaları deriye yapışır, tahriş eder ve kaşıntıya yol açar.

Kıl kurdu: Makatınızda akşam yattıktan sonra başlayan bir kaşıntıyla birlikte hassasiyet var ve huzursuz uyuyorsunuz. Kıl kurtları genellikle küçük çocuklarda yuvalanır, ancak öteki aile fertleri de nasibini alabilir. Kaşıntının nedeninin bu olup olmadığını şu şekilde tespit edebilirsiniz: Selotepyi yapışkan tarafı dışarıda olmak üzere küçük bir yuvarlak nesnenin etrafına sarın. Kaba etinizi açın ve seloteypi birkaç dakika makatınıza yapıştırın. Aldığınız numuneyi doktorunuza gösterin.

Kas spazmı: Rektal bölgenizde sizi uykudan uyandıran ama başka zamanlarda da olan bıçak gibi kesen bir ağrı var. Ergenlerde çok sık görülen bu durumun, makat ağzı yakınlarındaki kasların şiddetli kasılmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Ciddi değildir ve genellikle kendiliğinden geçer.

Mantar infeksiyonu: Rektal bölgeniz kaşınıyor, aşırı açlık ve susuzluk da var ve normale göre daha fazla idrara çıktığınızı saptıyorsunuz. Rektal bölgedeki kaşınmanın nedeni Candida denen bir tür mantar enfeksiyonudur.

Diğer Nedenler
Hemoroid, kontakt dermatit, anal siğil, proktit, cinsel ilişkiyle bulaşan hastalık.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz
- Bu bölgeyi sabah, akşam ve her büyük abdestten sonra (en iyisi duşa tutarak) temizleyin ve iyice çalkalayın. Bayanlar için üretilmiş hijyenik deodoranlar ve spreyler kullanmayın.
- Herhangi bir akıntıyı emmek ve cildi tahriş olmaktan korumak için makatın ağzını kapatacak şekilde apış aralarına pamuk koyun. Pamuğu kirlendikçe değiştirin.
- Pamuklu iç çamaşırı giyin.
- Turunçgiller (portakal, greyfurt vb) ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
- Günde 1 – 2 fincan kahveden fazlasını içmeyin. Kahve çekirdeği sindirilemeyen ve dışarı çıkarken cildi tahriş eden yağlar içerir.
- Beyaz, yumuşak tuvalet kağıdı kullanın. Parfümler ve kimyasallar cildi tahriş eder ve alerji yapar.
- Hemoroidden kaynaklanıyorsa:
- Günde iki defa 15 – 30 dakikalık oturma banyosu yapın.
- Büyük abdestten sonra yumuşak, suyla ıslatılmış tuvalet kağıdıyla temizleyin ve sonra sürtmeden, dokundura dokundura iyice kurulayın. Satılmakta olan temizleyici solüsyonlar içeren nemli bezler de rahatlama getirebilir.
- Hemoroidlerin tedavisi için krem veya merhem kullanmadan doktora danışın.
- Dış hemoroidiniz varsa, aşınma ve tahrişi önlemek için her büyük abdestten sonra parmağınızla içeri itin.

Önlem
- Makat bölgesini temiz ve kuru tutun.
- Büyük abdest yaparken ıkınmayın.

Çocuğunuzun Tedavisi
Bu başlık altındaki “Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?” ve “Önleme” ile ilgili bilgileri okuyun.

OkumakBir Yorum to “Rektal Bölgede Ağrı ve Kaşınma”

  1. kaan says:

    ben 18 yaşındayım ve sanırım biraz çok oturmaktan kaynaklanan bir ağrım var. şu kas spazmı isimli durumla aynı denebilir. iğrenç bir durum, 3 gündür oturup kalkarken müthiş bir acıyla karşılaşıyorum. otururken dahi ağrıyor, arada kendiliğinden bir bıçak misali kasılma geliyor. İnşallah bir an önce geçer, dayanılır gibi bir acı değil. sırf ağrımasın diye ayakta duruyorum bazen.

Yorum Yapın

Etiketler: , , , , , , , ,

Sitede yer alan makaleler ve yazılar tamamen bilgilendirme amacı ile verilmiştir. Doğacak sonuçlardan site yönetimi sorumlu değildir. Hastalıklarınızda doktorunuza danışmadan hiç bir tedaviye başlamayınız.