Bilinç Bulanıklığı

Bir dostunuz veya aile ferdi birden bire ya da zamanla hatırlama sorunu yaşıyor. Nerede, hangi günde ya da kim olduğunu bilmiyor.

Bilinç Bulanıklığı ve Unutkanlığın Nedenleri
Yaralanma: Başa bir şey çarpması bilinç bulanıklığına yol açabilir. Bu geçebilir ama söz konusu kişi gözetim altında tutulmalıdır. Kazadan bir süre sonra bilinç bulanıklığı ya da yön bozukluğu sürerse, kafatasının içinde kanama olabilir, bu ciddi bir durumdur ve tıbbi bakım gerektirir.

Geçici iskemi krizi: Bilinç bulanıklığı ve unutkanlığın yanı sıra uyuşukluk, karıncalanma, kol ve bacak hareketinde azalma, bulanık görme, konuşma zorluğu da söz konusu olur. Beyne zaman zaman kan gitmiyor olabilir ve bu bir atardamar rahatsızlığının işareti olabilir.

Demans (bunama): Kişi 65 yaşını geçtiyse, bilinç bulanıklığı ve unutkanlığın yanı sıra, temizliğe ve dış görünüme ilgisizlik, biraz önce olanı hatırlayamama, kişilik değişikliği (ajite olma ve sinirlilik) görülebilir. Depresyon ve/veya beslenme azlığı ya da demans söz konusu olabilir. Demans, ender olmakla birlikte gençlerde de görülür.

Diğer Nedenler
Ateş, inme, uyuşturucu ve alkolün etkisi, gıdasızlık / vitamin eksikliği, şeker hastalığı,  hipotermi, depresyon, hipoglisemi, beyin tümörü, ensefalit, frengi, hidrosefali.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
Bilinç bulanıklığının ve unutkanlığı kendi kendine tedavi yöntemleri yoktur. Belirtiler şemasına bakarak acil yardım mı çağıracağınıza, yoksa doktora mı başvuracağınıza karar verin.
- Ateşin yol açtığı durumlar için (ateş bölümüne bakınız).
- Söz konusu kişi şeker hastasıysa ve bir öğün atladıysa, kuru meyve ya da portakal suyu iyi gelebilir. Ara yiyecekler için doktorunuza danışın.

Önlem
- Reçetesiz satılan ilaçlardan uzak durmak gerekir.
- Uyuşturucu ve alkol müptelalarına yardım edin.

Çocuğunuzun Tedavisi
Bu başlık altındaki “Kendiniz ne yapabilirsiniz?” ve “Önleme” ile ilgili bilgileri okuyun.

Sorular ve Yapmanız Gerekenler
Bilinç bulanıklığı kafadaki yaralanmadan sonra aniden mi başladı? Acil yardım isteyin!
Konuşma zorluğu, baş dönmesi, bulanık görme, uyuşma ya da karıncalanma veya kol ve bacaklarda hareket zorluğu var mı? Acil yardım isteyin!
Şeker, kalp ya da akciğer hastalığı var mı? ( Sağlık uzmanına ya da doktora danışın )
Çocuğunuz söz konusuysa, abuk subuk konuşma, ajite ya da sersem davranış, olmayan şeyleri görme ya da işitme var mı? Acil yardım isteyin!
Ateş 39,5 °C üzerinde mi? ( Sağlık uzmanına ya da doktora danışın )
Çocuğunuz söz konusuysa, ateşi 38 °C üzerinde mi ya da başını öne doğru eğmeye veya bir şey içmeye karşı çıkıyor mu? ( Doktora başvurun )
Ateş, öksürük, idrar yolu kontrol kaybı, kişilik değişikliği, kişisel temizliğe aldırmama ya da yakın zamandaki olayları unutma söz konusu mu? ( Sağlık uzmanına ya da doktora danışın )
Baş ağrısı, kusma ve sersemlik var mı? (Doktora Başvurun)
Bilinç bulanıklığı başlamadan önce söz konusu kişi alkol, uyuşturucu veya reçeteli bir ilaç kullanıyor muydu? ( Sağlık uzmanına ya da doktora danışın )

OkumakYorum Yapın

Etiketler: , , , , ,

Sitede yer alan makaleler ve yazılar tamamen bilgilendirme amacı ile verilmiştir. Doğacak sonuçlardan site yönetimi sorumlu değildir. Hastalıklarınızda doktorunuza danışmadan hiç bir tedaviye başlamayınız.